Ruoka houkuttelee käärmeitä, ne kun seuraavat (aistivat) kielellään, missä, miten ja mihin saalis liikkuu.The Phantom kirjoitti:. Ne varmaan houkuttelee nuo käärmeet syöskentelemään.
Siitä on lähdettävä, että kaikki käärmeet ovat vaarallisia.

Ruoka houkuttelee käärmeitä, ne kun seuraavat (aistivat) kielellään, missä, miten ja mihin saalis liikkuu.The Phantom kirjoitti:. Ne varmaan houkuttelee nuo käärmeet syöskentelemään.
Punamuurahainen eli mot dääng มดแดง. Tosiaan käytetään mausteena ruuissa tai friteerataan ja syödään semmoisenaan.Sa Kaeo:n provinssia koettelivat tulvat aika pahasti syksyllä. Nuo toisinaan ikävästi pistelevät "punamuurahaiset" (joku varmaan osaa antaa virallisemman nimen?) osaavat perustaa pesänsä puuhun
Sinun pitäisi nyt saada selville, minkä vuoksi ne sammakot sinne tontille änkeävät.The Phantom kirjoitti: Millähän minä pitäisin nuo sammakot ja niiden perässä tulevat käärmeet poissa täältä ?
Epäilen istutuksien kastelua. Etanat ja kotilot pysyy loitolla myrkytyksellä.kau khwaai kirjoitti:Sinun pitäisi nyt saada selville, minkä vuoksi ne sammakot sinne tontille änkeävät.The Phantom kirjoitti: Millähän minä pitäisin nuo sammakot ja niiden perässä tulevat käärmeet poissa täältä ?
Joku syy siihenkin on, olisikohan ruoka, etanat, kotilot, madot jne.?
Tuo on luokiteltu myrkyttömäksi, mutta vain siksi, että myrkylliseksi luokittelu vaatii tietyn määrän kuolemantapauksia. Kymmenen vuoden ajalta on kahdeksan kuolemantapausta, joten ei ole siksi mahdollisuutta luokitella. Hampaat takana eikä varsinaisia myrkkyhampaita, joten vaatii parin sekunnin pureman ja jonkin syyn, miksi yleiskunto ei vastaa terveen aikuisen yleiskuntoa. Kaksi kuollutta on alle 10-vuotiaita lapsia ja 5 vanhuksia. Vain yksi aikuinen nk. työikäinen on tilastoitu. Hankaluutta aiheuttaa myös se, että tuolla on tapana nostaa päätään hyökkäykseen/puolustukseen kuin kobralla ja moni sanookin sitä elossa ollessa kobraksi. vasta tapettuna huomaa, että ei ollutkaan. Jos tunnistus tehtäisiin kunnolla, voisi tilasto muuttua.The Phantom kirjoitti:Neljän puutarhurin raati totesi yksimielisesti kyseessä olevan, yllä postaamani käärmeksen checkered keelback snake. Todellakin myrkytön mutta pirullisen agressiivinen ja rohkea. Kiipeää myös kätevästi puuhun ja siitä muurin yli toisille tonteille sammakoita rouskuttamaan. Naapurin pihassa ollut noita kymmeniä vuosien varrella ja jotkut jopa luikerrelleet sisälle taloon. Eivät pelkää juuri heidän kahta pikku puudeliaankaan.
Aika usein joutuu pataan jos on kookas.Actinia kirjoitti:Yhdellä reissulla törmäsin ruokapaikan terassilla noin 50cm pitkään käärmeeseen. Olisko sillä ollut keltainen pää tai sitten keltaiset isohkot täplät, pään alueella. Ei ollut mitenkään kookkaan oloinen mutta keltaisen pään ansiosta jotenkin pelottava. Paikallisetkin pelkäsivät aika paljon kun melkein pöydille hyppivät. Omistaja kavereineen sen sai sitten lopulta pyydystettyä ja lähtivät viemään sitä mopolla jonnekkin. Olisko jollain jotain hajua että mikä mahtoi olla kyseessä, paikka oli Chomburissa.
Pienen pieni tarkennus, kaarme liitelee, ei lenna. Kuten tuossa filmin otsikossakin oli Gliding.kau khwaai kirjoitti:Upeasti pystyy lentämään tämä thaimaassakin asusteleva Paradise Tree Snake - Chrysopelea paradisi käärme.
http://www.youtube.com/watch?v=3vhgC_g1cmU
Tässä kuva.
http://www.batraciens-reptiles.com/Chry ... adisi1.jpg
Häijy, nopea, mutta ei tappavan myrkyllinen.
Kyllä tuo käärme lentää, sen näkee hyvin tuossa videossa jossa se muuttaa muotoaan ja niin ollen lento kantaa pitemmälle ja se pystyy myös vaihtamaan suuntaa. Jos se ei tekisi noita liikkeitä se mätkähtäsi suoraan maahan.TonyFinn kirjoitti: Pienen pieni tarkennus, kaarme liitelee, ei lenna. Kuten tuossa filmin otsikossakin oli Gliding.
Mutta myvin liiteleekin. Voisi siina saikahtaa metsapolulla kun puunlatvasta alkaisi tulemaan .............
Tuosta wikipedian lennon määrittelystä voidaan kait päätellä, että liito on yksi lentämisen erikoismuoto. Liitämistä harrastaa ainakin purjelentäjä ja liito-orava. On jopa käärmekin joka liitää. Lentäjällä pystyy käyttämään energiaa, joka pitää 'jatkuvasti' ilmassa. Liitäjä taas vajoaa koko ajan alaspäin, ellei nouseva ilmavirtaus tee nostoa.PeterHof kirjoitti:tässä kau khwaai:lle sopiva puolustus :-p
"Lentäminen voi olla myös liitoa"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lent%C3%A4minen
Mutta voiko liitäminen olla lentoa?
Kun lukee tuon ja linkit, niin:PeterHof kirjoitti:tässä kau khwaai:lle sopiva puolustus :-p
"Lentäminen voi olla myös liitoa"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lent%C3%A4minen
Mutta voiko liitäminen olla lentoa?
Tuo pelkääminen sai ajattelemaan, että olisi myrkyllinen ja siitä red-headed krait tuli mieleen. Tuolla on variaatioita kirkkaanpunaisen ja keltaisen välillä tuon pään värityksessä ja oranssi taitaa olla yleisin. Tuon mittaisena on vielä poikanen ja keltainen väri voisi korostua. Voisihan tuo kuvaus heikosti osua jopa kobraankin.Actinia kirjoitti:Yhdellä reissulla törmäsin ruokapaikan terassilla noin 50cm pitkään käärmeeseen. Olisko sillä ollut keltainen pää tai sitten keltaiset isohkot täplät, pään alueella. Ei ollut mitenkään kookkaan oloinen mutta keltaisen pään ansiosta jotenkin pelottava. Paikallisetkin pelkäsivät aika paljon kun melkein pöydille hyppivät. Omistaja kavereineen sen sai sitten lopulta pyydystettyä ja lähtivät viemään sitä mopolla jonnekkin. Olisko jollain jotain hajua että mikä mahtoi olla kyseessä, paikka oli Chomburissa.
Matkalla ei ole merkitystä kuinka pitkälle lentää, kanakin osaa lentää.jorkke1 kirjoitti:Toi käärme osaa kyllä liitää, mut ei lentää. Ei se lennä tuhansia kilometrejä kuin linnut.
Flying SnakeAnimals: Flying Snake Mystery Solved : Discovery News
http://news.discovery.com/animals/video ... solved.htm
Kanalla onkin siivet, perasin ja laskutelineet.kau khwaai kirjoitti:Matkalla ei ole merkitystä kuinka pitkälle lentää, kanakin osaa lentää.jorkke1 kirjoitti:Toi käärme osaa kyllä liitää, mut ei lentää. Ei se lennä tuhansia kilometrejä kuin linnut.![]()
Flying SnakeAnimals: Flying Snake Mystery Solved : Discovery News
http://news.discovery.com/animals/video ... solved.htm
http://animals.nationalgeographic.com/a ... ing-snake/
http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_and_gliding_animalsChrysopelea snakes (gliding). Five species of snake from Southeast Asia, Melanesia, and India. The paradise tree snake of southern Thailand, Malaysia, Borneo, Philippines, and Sulawesi is the most capable glider of those snakes studied. It glides by stretching out its body sideways and opening its ribs so the belly is concave, and by making lateral slithering movements. It can remarkably glide up to 100 m and make 90 degree turns.
On ainakin muutama kyy, mitkä lähtevät tasamaalta ja pystyvät hyppäämään muutaman jalan pituisen matkan. Samoin kobrankin on todistettu pystyvän samaan, mutta tuolloin siis kyse lyhyestä hypystä.TonyFinn kirjoitti:Kun todistettavasti kaarme itse lahtee lentoon tasamaalta
Suomalainen taas on tuotakin muuttanut. Suihkumoottorit jalkoihin ja hyppykoneen rinnalle LENTÄMÄÄN. lepakkopuku tottakai päällä, mutta saa siis otettua korkeutta eli ei ainoastaan liitämään ja pudottamaan korkeutta.rami1973 kirjoitti:Key difference: Flying is something that is done by birds, planes and/or Superman. Think of how these things move in the air. They have purpose, direction; they have control over their movements. They can go where they want or where they are supposed to go, i.e. from point A to point B. Gliding, on the other hand, is something that is done without any effort. It does not require propulsion or any engine. Think of a paper airplane, it does not have any source of power. When we throw it in the air, it slowly crosses the length of the room and then lands or rather falls to the floor. This is gliding. To glide is to use the air currents and gravity to move over short distances.
Gliding is done without the assistance of a mechanical device, whether it be a birds wings flapping or a turbine engine. As you say, some birds glide regularly and others are not capable of it. Once a parachute is deployed, I don't know if there is a difference between a descent with lateral motion, which could qualify as gliding, and a vertical fall. People are now jumping off buildings, bridges and cliffs wearing suits that have material connecting the arms and the legs which makes them fly like Rocket J Squirrel, the gliding rodent, so they are really gliding.