

Tammikuussa olimme faaraoiden ja papyruksen maassa Egyptissä, maaliskuussa käväisimme New Yorkissa ja nyt sitten katseet kääntyvät itään, ei Venäjälle, koska sielläkin olemme reissanneet, vaan vielä pidemmäs. Kiina, Japani... Ei, haluamme lämpöä, rantoja ja rauhallisuutta. Vielä vähän etelämmäs. Kas siellähän se Thaimaa on! Sinne me haluamme! Ehdottomasti!

Kohteita kävimme läpi, toiveena rauhallisuutta, mutta kuitenkin shoppaillakin haluaa tämä tuleva rouva. Luonnonihmeitä haluaa nähdä kaksilahkeinen. Mieluiten poissa "turistirysistä" mutta kuitenkin paikassa josta saa ruokaa ja juomaa, mieluiten sähköt käytössä myös. Eli mihinkäs sitä päädyttäisiin.
Tsunami pyyhkäisi pois useita unelmakohteita ja suuntasimme tutkimuksemme siis toiselle puolelle Thaimaata. Ja sieltä löysimme neuvojen ja vinkkien kautta paketin joka meille varmasti sopisi. Kiitos saaruli!

Eli tarkoituksenamme olisi lähteä syys-marraskuussa (joo aikaväli on pitkä, siitä myöhemmin, lue vaan rauhassa) n.2viikoksi lämpöön joka menisi seuraavanlaisesti:
Lento Hki-Bangkok, jossa 1 vuorokausi, jonka aikana olisi tarkoitus shoppailla kaikkea mitä matkalla voisi tarvita. Sitten lento Tratiin, josta Koh Changin saarelle 5vuorokaudeksi. Siitä matka jatkuu 7vuorokaudeksi Koh Makille, jonka toivotaan olevan paratiisisaaremme, kuherruskuukauden kohokohta. Paluumatkalla vielä 2vuorokautta Bangkokissa, jossa shoppaillaan tuliaiset ja kotiin viemiset.
Miltäs kuulostaa?
Ja nyt siihen ajankohtaan. Eli kun pitäisi tässä päättää milloin halutaan mennä! Onkelma! häät ovat siis 30.7 ja elokuun haluamme olla Suomessa, sitäpaitsi molempien työt vaativat hieman järkkäilyä ennen matkaa, niin että suora 4viikon kesäloma ei käy. Ja häiden jälkeen on varmaan ihan hyvä vähän rauhoittua ja katsella maailman menoa.
Eli syyskuun alusta alkaen olisi matka mahdollista ja mieluiten ennen marraskuun puoliväliä, koska sitten joulu ja vuodenvaihde lähenee ja sekä työ- että perherintamalla olisi tarvetta olla koto-Suomessa.
Miten nuo sadekaudet tuolla suunnalla menee? Lähinnä kannattaako ottaa matka heti syyskuun alussa vai vasta lokakuun lopussa?
Ja tiedän tiedän että kukaan ei voi ennustaa säätä, mutta olishan se edes suunnilleen kiva tietää jos kovin sadekausi on silloin päällä. Telkassa (ellen express) ainakin sanottiin että lokakuussa Bangkokissa on mahdottoman märkää?? Tiedän että sadekausi on heinä-marraskuussa, mutta onko tuolla puolella maata alku vai loppu sadekaudesta "pahempi"?
Ja kaikkia muitakin vinkkejä saa laittaa, tulen päivittelemään ja kyselemään tässä topikissa kaikkea mitä päähän pälkähtää
