Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.
auttakee, millanen sää on Bangkokissa/lähistöllä (HuaHin esim.) elo-syyskuussa? Kun tonhan pitäis olla sadekautta niin kannattaako tohon aikaan lähteä?
Lämmintä, voi sataa tai sitten ei. Jos sataa, niin ei haittaa oloa, vesi on lämmintä ja sateet harvoin tuolla korkeudella kestävät tuntia kahta pidempään, jonka voi vaikka viettää ostoskeskuksessa syöden ja shoppaillen.
Jos ei sada, niin sitten on vielä lämpimämpää. Pilviselläkin säällä sitten polttaa itsensä todella tehokkaasti.
Minä ostin Stockan hulluilta päiviltä lentoliput, ja tarkoitus olisi matkustaa syyskuun ajan. Minne päin silloin kannattaa suunnata (lähinnä sateen kannalta)? Olisiko Koh Samui ok?
Viime vuonna olin syyskuussa Bangkokissa ja Pattayalla. Sadetta taisi oli yhteensä 3 noin tunnin mittaista kuuroa. Ei haittaa menoa toi sade, mutta puolipilvistä oli kyllä koko matkan ajan eli ei kaikkein parhaimpia auringonotto säitä jos sitä haluaa.