Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.
Mihin kannattaa Thaimaassa matkustaa heinäkuussa, jos haluaa sadekauden keskellä nauttia auringostakin? Rantakohde, plussana on jos sieltä pääsee helposti muihinkin kohteisiin.
Itse valitsin Pattayan jo kolmannen kerran heinäkuun kohteeksi. Siitä nopsasti Larnille, Sametille, Changille tai vaikkapa SiChangille jos saaret kiinnostaa. Tj 41 Ja sit Pattayalle
Kauan Pattikselta suunnilleen kestää matkata Koh Sametille? Millä kannattaa matkata tuo matka (jotain + lautta)? Tuo Koh Samet alkaa kiinnostaa aika kovasti
Pattikselta on Rayongiin noin 100 km,josta lähtee lautta sametille ja se lauttamatka on noin 45min. Noi lukemat on sillai mutu-tuntumalla nakeltuja eli ei absoluutista faktaa.
Anz kirjoitti:Kauan Pattikselta suunnilleen kestää matkata Koh Sametille? Millä kannattaa matkata tuo matka (jotain + lautta)? Tuo Koh Samet alkaa kiinnostaa aika kovasti
Matka kestää reilun tunnin ban phehen (n. 80 Km) ja sieltä lautalla sitten 30 min-1,20 h. rippuu mille rannalle on menossa ja millä menee speed boat tai hitaampi purkki.
Kovasti olen lukenut aikaisempia threadeja ja nyt alkaa jotain hahmottua. Ensimmäinen matka Thaimaaseen ja vielä omatoimisesta, joten hieman jännittää kuinka selviää. Joten kysymyksiä (kenties tyhmiäkin) luvassa, kiitollinen olen vastauksista!
Eli lento on 8.7 Bangkokissa, jossa voisi kenties olla ensimmäisen yön. Onko Bangkokin lentokentältä vaikea päästä/ löytää hotelleille? Jos Suomesta käsin varaisin tuon yhden yön Bangkokista niin onnistuuko ko. hotellille pääsemään jos lentokentältä ottaa taksin ja sanoo hotellin nimen?
Bangkokista matka jatkuisi Pattayan kautta Koh Samettiin. Eli B-P väli taksilla(ko), Pattikselta matka jatkuu taksilla/ minibussilla johonkin mainitsemistanne paikoista, joista lautalla K S. Kulkeeko lauttoja kuinka usein? Pitääkö lauttapaikka varata jotenkin erikseen vai mennäänkö vain paikan päälle?
Matkabudjettia miettien.. Tinkimisen taito ei ole vielä olemassa (kenties löytyy matkalla), joten paljonkohan maksaa väli Bangkok-Pattaya + Pattaya-Koh Samet?
ISO kiitos, jos joku voi tähän ketjuun näistä vastata. Lennot varattu tänän, Thaimaa täältä tullaan!
Jätä se bangkok tullessa väliin ja hoidat bangkokissa ostokset ja muut loman lopussa.
Suvarnabhumi-pattaya noin 1000-1200 baht taksilla, noin 1,5 tuntia
Pattaya - samet vilkaise tuota edellisen kirjoitukseni linkkiä, muuta taitaa olla jotain 1000 baht edestakaisin minibussilla.
1)[Eli lento on 8.7 Bangkokissa, jossa voisi kenties olla ensimmäisen yön. Onko Bangkokin lentokentältä vaikea päästä/ löytää hotelleille? Jos Suomesta käsin varaisin tuon yhden yön Bangkokista niin onnistuuko ko. hotellille pääsemään jos lentokentältä ottaa taksin ja sanoo hotellin nimen?
2) Bangkokista matka jatkuisi Pattayan kautta Koh Samettiin. Eli B-P väli taksilla(ko), Pattikselta matka jatkuu taksilla/ minibussilla johonkin mainitsemistanne paikoista, joista lautalla K S. Kulkeeko lauttoja kuinka usein? Pitääkö lauttapaikka varata jotenkin erikseen vai mennäänkö vain paikan päälle?
3)Matkabudjettia miettien.. Tinkimisen taito ei ole vielä olemassa (kenties löytyy matkalla), joten paljonkohan maksaa väli Bangkok-Pattaya + Pattaya-Koh Samet?
![/quote]
1) BKK lwentökentältä taxi EKKAMAI Eastern Bus Station:lle. Menet tien yli niin löydät hiotellin/ja. 1 yö 400-500THB aamiaisella.
2) Aamulla taas tien yli bussiasemalle ja lippu 1.luokassa BKK-BanPhe n 200THB.
3) satamaan, jos lautalla Samet:lle, 200THB
4) kävelet rantatietä (polku) ja haet hotellin, jonne majoitut