omatoimisesti majoitus

Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: Tilac, Modet

Vastaa Viestiin
jiipee
Viestit: 6
Liittynyt: 12.5.2004 22:29

omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja jiipee »

Heips,
lähdemme vaimon kanssa reissuun kahdestaan 28.2. (yes, ihan kohta :smt006 ) Tarkoitus olisi kierrellä 6 viikkoa Bangokin kautta junalla Chiang Maihin. Sieltä edelleen käydä Mae Hong Son vuoristo alueelle. Sitten rajan yli Laosiin ja Megonkia pitkin Luang Prapangiin. Sieltä edelleen kierrellen pistäydymme Kambodzassa. Lopuksi vietämme pari – kolme viikkoa Phuket – Ko Samui alueella. Tavoite nauttia matkasta eli tarkemmat suunnitelmat ja majoitukset selviävät matkan varrella.
Nyt siis ensimmäinen ”omatoimi” matka ko alueille. Aikaisemmin olemme olleet ”valmismatkalla” Thaimaassa ja Vietnamissa.

Olen lueskellut ahkerasti Thai-klupin sivuja ja saanut hyviä vinkkejä.
Vielä kaipaisin vinkkiä majoituksen varaamiseen: Onko netin kautta etukäteen paras tapa vai vasta paikanpäällä? Kuinka luotettavia ovat netissä olevat hotellikuvaukset ja hinnat? (thai.sawadee, asiarooms jne)

Mikä olisi mukava perussiisti hotelli Bangokissa kolmeksi yöksi esim Silomin alueella? Entäpä kolme – neljä yötä Chiang Main alueella?
Eiköhän noiden yöpymisten jälkeen ole jo oppinut maan tavoille ja mukava majoitus löytyy ilman suurempia ponnisteluja.
Terv. JiiPee ja Sipi :D
Avatar
micce2007
Viestit: 390
Liittynyt: 2.11.2007 12:15
Paikkakunta: Helsinki

Re: omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja micce2007 »

Melko usein hotellin tiskiltä tehdyt varaukset on kaikkein hinnakkaimpia. Toki poikkeuksia mm. sesongin mukaan varmasti ilmenee. Itse miuluiten käytän majoituksen varaamiseen hetken aikaa etukäteen. Netissä olevista varaussivuistoista itse olen käyttänyt http://www.latestays.com/ ja http://www.asiarooms.com. Nämä on tunnetusti luotettavia ja varmoja.

Latestays.comista löytyy todella hyviä diilejä lyhyellä tähtäimellä. Jos kiirettä pitää, niin asiarooms.com on siinä mielessä huonompi, että varauksen vahvistuksessa tuppaa helposti menemään pari päivää ja hinnoissakin toki on eroja.

Sawadeestä ei ole omakohtaisia kokemuksia mutta se lienee myös luotettava ja suosittu vaihtoehto.
Aurinko paistaa aina, toisinaan vain pilvet ovat edessä.
1969
Viestit: 96
Liittynyt: 23.10.2004 14:05
Paikkakunta: Poste restante

Re: omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja 1969 »

...Mikä olisi mukava perussiisti hotelli Bangokissa kolmeksi yöksi esim Silomin alueella? ...

Siam Heritage hotellissa tuli vietettyä 4 yötä tammikuussa. Siisti, hyvä hotelli suhteellisen lähellä skytrainasemaa (Sala Daeng) ja metroasemaa ( Sam Yan) Patpongin kulmilla Surawongilla.
http://www.thesiamheritage.com/location.htm

Maksoin Asiaroomsin kautta 50 euroa yö. Nyt saattaa olla jo jotain tarjouksia.
Avatar
weisto
Kaljakeisari
Viestit: 631
Liittynyt: 13.12.2007 14:29

Re: omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja weisto »

Mites sitten reissun päällä kun varailee seuraava hotellia netistä, esimerkiksi sawadeesta, niin riittääkö hotellille sitten pelkkä varausnumero. Tulostaminenhan voi olla vaikeaa reissun päällä? Vai miten olette toimineet?

Entäpä lentojen kanssa, riittääkö esim AirAsialle/Bangkok Airille tiskillä pelkkä varausnro? :?:
Avatar
MrTravkin
"Riisikeppimode"
Viestit: 10176
Liittynyt: 14.4.2004 15:08
Paikkakunta: Espoo

Re: omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja MrTravkin »

Muistakaa että palatessanne Kambodzan puolelta Thaimaahan saatte maarajalta vain 14 päivän oleskeluleiman passiin. Jos tarkoitus on olla 3 viikkoa Samuilla tai Phuketissa niin suosittelen hakemaan 2 entryn turistiviisumin Thaimaan lähetystöstä Helsingistä ennen matkalle lähtöä. Ehtii vielä hyvin, viime viikolla toimitusaika oli 3pv. Jos palaatte Thaimaahan lentäen niin silloin saa 30pv leiman ja viisumia ei tarvitse.

Lentoyhtiöille riittä kun näyttää passin ja luottokortin jolla lento maksettu. Hotelelissa periaatteessa riittää passi ja varausnumero, mutta olen kyllä reissun päällä ollessa varausvahvistuksen mailiin saatuani printannut sen jossain nettikahvilassa niin homma käy helpommin hotelliin tsekatessa. Printetrillä varustettuja nettikahviloita löytyy yleensä mistä tahansa kylästä.
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Re: omatoimisesti majoitus

Viesti Kirjoittaja Lasse »

jiipee kirjoitti:
Entäpä kolme – neljä yötä Chiang Main alueella?
Chiang Maissa vieraillessani olen asunnut Montri hotellissa aina ja tulen asumaan Montrissa jatkossakin.

Viestin otsikko: Chiang Mai: Montri Hotel
http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtop ... =64&t=8529

Lisää majoitusmuiston Chiang Main hotelleja
http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewforum.php?f=64
Sieltä edelleen käydä Mae Hong Son vuoristo alueelle
Ehdoton suosikkihotellini Mae Hong Sonissa on Baiyoke Chalet
Viestin otsikko: Mae Hong Son: Baiyoke Chalet
http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtop ... =66&t=8588
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
Vastaa Viestiin