Neuvoja kaipaava! =)

Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: Tilac, Modet

Vastaa Viestiin
rekipari
Viestit: 6
Liittynyt: 6.5.2007 21:15
Paikkakunta: Oulu

Neuvoja kaipaava! =)

Viesti Kirjoittaja rekipari »

Hei, Olemme avokkini kanssa eka kertaa lähdössä Thaimaahan lokakuussa 2,5 viikoksi. Sen verran olemme päättäneet, että Bangkokissa viihdytään mennen tullen muutama yö, mutta muut kohteet vielä hieman auki. Olemme ajatelleet Pattayaa sijainnin ja hintatason puolesta ja olemme myös kuulleet että pohjoisessa olisi tuohon vuodenaikaan vielä hieman paremmat kelit kuin eteläthaimaassa?
Voitteko suositella jomtienin aluetta pattayalla? onko rauhallisempaa etsiä hotelli siltä alueelta ja olisiko kellään antaa vinkkejä, hinta-laatusuhteeltaan hyvästä hotellista?


Kiitos vinkeistä etukäteen! =)
-Spede-
Majatalon Spede
Viestit: 9625
Liittynyt: 26.12.2003 0:22
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja -Spede- »

Haku -toiminnon käyttäminen on sitten kiellettyä.
Aiheesta on täällä juttua varmaan 100 sivun verran...
***Kirjoittaja tunnustaa olevansa herkkä mies.***
rekipari
Viestit: 6
Liittynyt: 6.5.2007 21:15
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rekipari »

No jos nyt jollain sattuis olemaan aikaa kirjoitella ihan henk.koht. ...=) Olisithan säkin muutamalla vinkillä voinu heittää ku jaksoit kommentoida ;)
Avatar
I ovn
Isaan on My Mind
Viestit: 1899
Liittynyt: 15.12.2003 22:55
Paikkakunta: Korso/Si Khiu

Viesti Kirjoittaja I ovn »

Voin suositella Jomtieniä, tosin en ole käynyt siellä kun pari kertaa mutta ainakin niiden käyntien perusteella. Laita hotellin hintatasoa esille niin saat varmemmin vastauksia.

Foorumilla on myös majoitusmuistio jossa on monia hotelleja foorumin käyttäjien toimesta arvosteltu. Voi olla että on tunnistautuneiden käyttäjien puolella mutta foorumin informaatiosta löytyy ohjeet kuinka nuo oikeudet saa käyttöön.

Tästä linkistä:

http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtopic.php?t=11369
เข้าเมืองตาหลิ่ว ต้องหลิ่วตาตาม
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Re: Neuvoja kaipaava! =)

Viesti Kirjoittaja Lasse »

rekipari kirjoitti:Hei, Olemme avokkini kanssa eka kertaa lähdössä Thaimaahan lokakuussa 2,5 viikoksi. Olemme ajatelleet Pattayaa sijainnin ja hintatason puolesta ja olemme myös kuulleet että pohjoisessa olisi tuohon vuodenaikaan vielä hieman paremmat kelit kuin eteläthaimaassa?
Tosiaan, pohjois-Thaimaassa rupee sateet jo hellittämään lokakuussa.

Thaimaan sadekertymään vuosina 1950-1997 (oct).

Kuva

Viestin aihe: Säät lokakuussa Chiang Maissa?
http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtopic.php?t=22116
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
rekipari
Viestit: 6
Liittynyt: 6.5.2007 21:15
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rekipari »

Ilmastointi on ihan must ja siisteys tietenkin. Mielestäni noin 20-40 EUR per yö pitäisi riittää... :)

Täytyypä yrittää myös kirjautua tuonne majoitusmuistioonkin...
rekipari
Viestit: 6
Liittynyt: 6.5.2007 21:15
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rekipari »

Iso hali ja kiitos AK:lle näistä! :D
AroKani

Viesti Kirjoittaja AroKani »

Kuuluu palveluun , josta emme veloita erikseen ! :smt023

AK
Avatar
rickhard71
Viestit: 993
Liittynyt: 2.4.2006 23:53
Paikkakunta: Lahti-Bangkok (CCS)-Pattaya
Viesti:

Viesti Kirjoittaja rickhard71 »

Jomppari varsin hyvä paikka jos ei halua "yöhön" joka ehtoo.Rundit Jompparilta Walkingstreetille joskus "kreisien" lavataksareiden kyydissä rasittavia :lol:
Kuitenkin melkein aina kun jotain tarvitsee ostaa niin Jompparilta ei välttämättä löydy.

Hyvä vaihtoehto kuitenkin silloin tällöin rauhaa haluaville!
NoCanDo!
rekipari
Viestit: 6
Liittynyt: 6.5.2007 21:15
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rekipari »

Olen miettinyt loman alkuun Pattayalla hotellia nimeltä Green Park Resort. Tämä hotelli nähtävästi sijaitsee kuitenkin etelä puolella Pattayaa (Naklua?) ja ei ilmeisesti kovin kaukana keskustastakaan...
Meitä ei liiemmin enää jaksa yömenot kiinnostaa vaan enemmänkin rauha, paikallinen kulttuuri, ruoka ja muu leppoisa lomasta nautiskelu :) Voipii olla, että varaamme hotellin Pattayalta vasta paikanpäältä, vaihtoehtoja kun tuntuu ensikertalaiselle riittävän vähän liikaakin...
:smt045
Avatar
Proffa
Aikamies
Viestit: 4596
Liittynyt: 17.11.2005 22:03
Paikkakunta: Khon Kaen

Viesti Kirjoittaja Proffa »

Se on sitten teille ihan hyvä paikka, mutta jos mopoilu on teille este on se liikkuminen sieltä sinänsä hiukan hankalaa.
Mä luulen muistavani oikein tuon hotellin siinä rannalla, asuin itse muutaman kuukauden siinä lähellä olevassa condossa.
Se täytyy kyllä sanoa, että mun mielestäni Naklua on rauhallisempaa seutua moninverroin Jomthieniin verraten.

Ei ainakaan huono ratkaisu- Proffa
Pahinta olisi herätä joku aamu 70-vuotiaana elämättä päivääkään.
Avatar
MauKhang
Raketti-insinööri
Viestit: 28619
Liittynyt: 15.12.2003 12:01
Paikkakunta: Singhapore

Viesti Kirjoittaja MauKhang »

Se Green Park on hyvällä paikalla. Rauhallista on mutta 10 minuutin kävelymatkan päästä jo löytyy baareja ja kauppoja. Myös lavataksilla kulkeminen sinne/sieltä on helppoa. Lavataksithan kääntyvät 2nd roadilta takaisin Beach Roadille ja etelään siinä Green Parkin melkein vieressä olevasta ns delfiiniympyrästä. Ei tarvita mitään mopoja kulkemiseen.
Majoitusmuistiossa lienee juttua paikasta.
http://www.sawadee.com/hotel/pattaya/gr ... tures.html

tämä nyt ainakaan ei ole sossukyylien syytä
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

MauKhang kirjoitti: Majoitusmuistiossa lienee juttua paikasta.
Näin tekee :)

Viestin aihe: Pattaya, Green Park Resort
http://www.thaiklupi.fi/foorumi/viewtopic.php?t=8733
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
Avatar
Proffa
Aikamies
Viestit: 4596
Liittynyt: 17.11.2005 22:03
Paikkakunta: Khon Kaen

Viesti Kirjoittaja Proffa »

Niin juu se on toi hotelli tossa, katsoin siitä linkistä sen sijainnin ja luulin sitä tosiaan siksi erääksi rannalla olevaksi.
Tuosta pääsee kyllä kivuitta liikkumaan :smt023
Pahinta olisi herätä joku aamu 70-vuotiaana elämättä päivääkään.
mustapug
Viestit: 43
Liittynyt: 28.8.2006 9:00
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja mustapug »

Olimme itse vuosi sitten Jomtienillä Jomtien Beach Condominiumissa muutaman päivän kun kaveri hommasi meille kämän sieltä. Olimme vähintäänkin älyttömän tyytyväisiä paikan valintaan, rannalla oli vapaata ja rauhallista, 3 päivän aikana ehkä max 5 ihmistä kaupusteli jotain ja ravintoloita vieressä. + muutama mukava suomalainen asusteli condossa ja 1 piti jopa siistiä baaria/ravintolaa siellä, jossa söimme miltei joka aamu.

Pattayalle pääsi ostoksille ja ihmettelemään maailman menoa taksilla parilla eurolla, eli transportaatio-ongemia ei siellä ainakaan meillä ollut. Suosittelen ihan jokaiselle tuntemalleni henkilölle lämpimästi tuota aluetta. :)
Vastaa Viestiin