Lyhyt reissu Bangkokissa...
Lyhyt reissu Bangkokissa...
Syyskuussa ollaan menossa ensimmäistä kertaa käymään Thaimaassa. Reissun aikana ollaan Bankokissa ja Hua-hinissä. Bankokissa ollaan vaan kolme päivää, joten hyvät vinkit olisi tervetulleita.
Eniten kiinnostaa hyvät shoppailupaikat... Haussa olis lähinnä vaatteita(ei feikkejä)
Mitä muuta Bankokissa kannattaa tehdä?
Eniten kiinnostaa hyvät shoppailupaikat... Haussa olis lähinnä vaatteita(ei feikkejä)
Mitä muuta Bankokissa kannattaa tehdä?
Jos haluu ostaa merkki tuotteitta kuten Gucci, Boss, Armani, Vuitton, D&C, Versace jne niin paras mesta on Gaysorn ostoskeskus siellä oikeestaan kaikki maailman delux merkit varustettuna ja hinnat sen mukaiset. Sijaitsee Pratunamin (vai kuinka kirjoitetaan) alueella myöskin tien toisella puolella vanha nimi WTC ostoskeskus jonka yhteydessä 2 tavarataloakin siellä ei juurikaan ole ns maailman merkkejä mutta hyviä liikkeitä kylläkin.
Emporiumin ostareilla on myös kaikki ns. luksus-merkit edustettuina. Sukhumvit 24 osoitteena. Jos on passi matkassa, niin siitä etuovien tiskiltä saa Emporium kortin kylkiäisiksi ilman maksua. Sillä saa about joka liikkeestä 5% alennusta + ylimääräisiä tarjouksia vain kortin haltijoille.
http://www.emporiumthailand.com/main.html
http://www.emporiumthailand.com/main.html
Emporiumistakin voi välillä tehdä löytöjä edullisesti, olen sieltä muutaman kauluspaidan mm. YSL:ää ostanut ja hinnat ovat olleet halvempia kuin mitä Suomessa saa edes Seppälästä jotain riepuja. Tavaraa siellä kyllä piisaa, ei ehkä kannata hihattomassa paidassa ja shorteissa mennä ostoksille jos ei pidä huomiosta.
Emperoumiin on suora kulku Prom Phong skytrain asemalta, eli paljon kätevämpi ja nopeampi kuin ruuhkaan juuttuva taksi. Tuo Emperoum on muuten niin fiinin näköinen paikka että tosiaan kuten mainittiin aiemmin shotseissa tunsi olonsa epämiellyttäväksi.huselius kirjoitti:Onko hinnat yleisesti Suomen tasoo vai halvempia?
Helpoin tapa päästä näihin paikkoihin on varmaan taksilla... vai?
Oikeita merkkivaatteita parempana ostoksena pidän merkittömiä tai tuntemattomia merkkejä esim MBK:ssa jossa paljon rennompi "ostosilmapiiri" kuin E:ssä
Osaa tuoteistahan ei edes myydä Suomessa, mutta hintataso on korkea ehkä siinä voi olla hieman eroa suomen hintoihin koska esim alv on alhasempi ja yleensä saa sen 5-10 % alennusta kun kysyy. Ilmeisesti hotellinne sijaitsee Silomilla joten helpoin, edullisin ja nopein siirtyminen näihin paikkoihin on Sky:lla toki joudutte vaihtamaan junaa kerran Siamin asemalla, mutta muuten niillä kulkeminen on helppoa ja nopeaa. Toki taksillakin pääsee, mutta jos ruuhkaa niin matka voi kestää todella kauan!
Suurimpaa osaa ei myydä Suomessa. Hinnat karvanverran alle Suomen hintojen. Niiden kohdalla mitä Suomessa myydäänsammy77 kirjoitti:Osaa tuoteistahan ei edes myydä Suomessa



Aitoa Pradaa, Zegnaa, Armania, Guccia ja Vuittonia löytyy Suomesta aika niukanlaisesti, joten jos olet näiden ystävä niin nokka kohti Gaysornia ja Emporiumia

Lisäksi Siam Centerissä on Armani Exchange (löytyy yksi myös Emporiumista), DKNY ja Calvin Klein omilla putiikeillaan


Viimeksi muokannut Kuki, 28.7.2005 11:54. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Köyhälle kaikki on kallista.
Nudien lähin liike on HongKongissa sieltä katsottuna. Dieseliä löytyy ja Fcuk:n aitona ja feikkinä. Diesel myymälä on MBK centerin vieressä olevassa ostoskeskuksessa käynti ramppia pitkin MBK:sta siellä mm malleja mitä en ainakaan minä ole suomesta löytänyt, mutta hintapuoli ei aitojen tuotteitten osalta ole hirveästi halvempi kuin Suomessa jossei satu löytään mitään huipputarjouksia.huselius kirjoitti:Harvoin ostelen mitää noin kalliita. Löytyykö Emporiumista, MBK:sta tai Gaysornista jotai niiku Diesel, F.C.U.K, Nudie..?
Justeeri kirjoitti:MBK:ssa Diesel farkut 500-700bht sis lyhennyksen. Aitoudesta en tiedä, mutta hyvännäköiset ja kestävät.

Juu eivät ole aitoja



Köyhälle kaikki on kallista.
Mulla kans kestäny MBK:n dieselit hemmetin hyvin.Kuki kirjoitti:Justeeri kirjoitti:MBK:ssa Diesel farkut 500-700bht sis lyhennyksen. Aitoudesta en tiedä, mutta hyvännäköiset ja kestävät.![]()
Juu eivät ole aitojaMutta kivasti ovat käytössä kestäneet
Muutamia puutteita tietty havaittu (kuluu nopeammin jne...), mutta siihen hintaan sallittakoon
Siellähän on niitä farkkumyymälöitä ihan penteleesti, jotkut niistä oli oppaan mukaan no good.


Mike Shopping Mallin 'Von Dutchit' kestäneet siinä kuin ihan Stockan mallitkin, nyt niitä on puoli vuotta jo käytetty eikä kulumisen merkkejä ensimmäistäkään kummassakaan. Jos merkkifarkkujen hinta on alle tonnin bahteissa, niin ei ainakaan 'aitoa' osta vaikka se näyttääkin 99,9% aidolta. Itseäni tämä toki ei haittaa pätkääkään. 

Hei.
Minäkin olen ostanut mbk:sta farkkuset. Ne oli liian pitkät mutta muuten sopivat niin se myyjä ompeli ne lyhyemmiksi. Minulla ei ole ennen ollut noin muodikkaita housuja. Ensin en meinannut kehdata kävellä niillä kun tulin kotiin. Tunsin jotenkin itseni liian muodikkaaksi. Nyt niihin on tottunut ja tuntuu ihan tavalliselta. Kun nyt laittaa verkkarit jalkaan tai vanhat farkut, ne tuntuu aika vanhanaikaisilta.
Ostin myös t-paitoja. Eniten tykkään valkoisista mutta ostin yhden keltaisenkin. siinä on ongelmana että se kerää ulkoa kaikenmaailman hyönteisiä. Ne luulee sitä joksikin kukaksi ja menevät sen päälle istumaan.
T:Tulkku
Minäkin olen ostanut mbk:sta farkkuset. Ne oli liian pitkät mutta muuten sopivat niin se myyjä ompeli ne lyhyemmiksi. Minulla ei ole ennen ollut noin muodikkaita housuja. Ensin en meinannut kehdata kävellä niillä kun tulin kotiin. Tunsin jotenkin itseni liian muodikkaaksi. Nyt niihin on tottunut ja tuntuu ihan tavalliselta. Kun nyt laittaa verkkarit jalkaan tai vanhat farkut, ne tuntuu aika vanhanaikaisilta.
Ostin myös t-paitoja. Eniten tykkään valkoisista mutta ostin yhden keltaisenkin. siinä on ongelmana että se kerää ulkoa kaikenmaailman hyönteisiä. Ne luulee sitä joksikin kukaksi ja menevät sen päälle istumaan.
T:Tulkku