Kata Poolside

Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: Tilac, Modet

Vastaa Viestiin
jerrysalminen
Viestit: 16
Liittynyt: 2.1.2007 21:07

Kata Poolside

Viesti Kirjoittaja jerrysalminen »

Olemme lähdössä maaliskuussa Kata Poolside hotelliin ja kaipaisinkin kokemuksia/ tietoa kyseisestä hotellista?
EL82
Viestit: 1
Liittynyt: 29.1.2007 16:30

Viesti Kirjoittaja EL82 »

Sivuilta http://www.katapoolside.com löytyy ainakin kuvia ym.. tietoa.. Samaan hotlaan kans menossa.. :D
RaKsu
Viestit: 1
Liittynyt: 7.2.2007 15:19
Paikkakunta: pohjois-suomi

Kata Poolside

Viesti Kirjoittaja RaKsu »

Palasimme viikko sitten Phuketista,Kata Poolside-hotelli majapaikkana. Hotelli on uusi ja siisti, henkilökunta pitää myös siistinä huoneet ja ympäristön. Hotelli koostuu neljästä perättäisestä rakennuksesta. 1) kadun varrella ravintola (aamiastarjoilu) 2) taaempana vastaanotto 3) huoneistorakennus ja uima-allas ja vielä yksi huoneistorakennus, eli kauimmaisesta rakennuksesta aamupalalle noin 200-300m.
Hotellilla on myös hierontapalvelut tarjolla. Aamiainen olisi voinut olla hiukan monipuolisempi, esim. leikkeleitä ei ollut (juustoa,makkaraa) Palvelu maan tapaan ystävällistä ja kohteliasta. Ei huonompi hotellina-( vertaan Andamann seaview-hotelliin, jossa tuttavamme olivat, ja on neljän tähden hotelli) Hyvää matkaa!
jerrysalminen
Viestit: 16
Liittynyt: 2.1.2007 21:07

Viesti Kirjoittaja jerrysalminen »

Vihdoinkin löytyy joku hotellissa ollut!!! :D

Kaikki tieto mitä jarttavaksi löytyy otetaan mielellään vastaan.
(ensimmäistä kertaa thaimaassa)

Onko ruokapaikkoja joita suositella/ välttää lähistöllä?
Entä hinnat?

Mites tuo shoppailu ja hintataso katalla, eli kannattaako lähteä ostoskeskuksiin varsinaiset ostoksensa tekemään?

Vielä hetken kun jaksaa odottaa, eli 8.3 lähtö!
Avatar
patila
Majatalon isäntä
Viestit: 29086
Liittynyt: 23.12.2003 1:36
Paikkakunta: Soi Yume, Pattaya

Re: Kata Poolside

Viesti Kirjoittaja patila »

RaKsu kirjoitti:Palasimme viikko sitten Phuketista,Kata Poolside-hotelli majapaikkana. Hotelli on uusi ja siisti, henkilökunta pitää myös siistinä huoneet ja ympäristön. Hotelli koostuu neljästä perättäisestä rakennuksesta. 1) kadun varrella ravintola (aamiastarjoilu) 2) taaempana vastaanotto 3) huoneistorakennus ja uima-allas ja vielä yksi huoneistorakennus, eli kauimmaisesta rakennuksesta aamupalalle noin 200-300m.
Hotellilla on myös hierontapalvelut tarjolla. Aamiainen olisi voinut olla hiukan monipuolisempi, esim. leikkeleitä ei ollut (juustoa,makkaraa) Palvelu maan tapaan ystävällistä ja kohteliasta. Ei huonompi hotellina-( vertaan Andamann seaview-hotelliin, jossa tuttavamme olivat, ja on neljän tähden hotelli) Hyvää matkaa!
En ole thaimaassa saanut yhdessäkään hotellissa aamiaisella juustoa,samoin leikkeleet ovat harvinaisia yleensä se on aina se keittokinkku.Ja aika monessa hotellissa on tullut käytyä.

Thaimaa on thaimaa ja aamiaiset sen mukaan :)
Varaukset https://www.majatalo.info/huoneet/
tai Puh. 08 6303 4870
jerrysalminen
Viestit: 16
Liittynyt: 2.1.2007 21:07

Viesti Kirjoittaja jerrysalminen »

Mitäs ihmettä se thaimaan aamiainen sit yleisesti pitää sisällään? :roll:
Avatar
BlackMike
ATM
Viestit: 19209
Liittynyt: 15.12.2003 11:23

Viesti Kirjoittaja BlackMike »

Aamupala on joko kaikkia näistä, jotain lisättynä tahi jotain poistettuna, mutta aika yleinen setti jos jostain ihmeen syystä olen Thaimaassa eksynyt aamiaispöytään.

Tarjolla on ollut yleensä yltiömakeeta appelsiinimehua, vettä, teetä, että kahvia, en juo kahvia, niin en osaa sanoa, että onko ollut miten laihaa, vaiko vahvaa, aika moni sitä on juonut.

Ruokapuolta on tarjolla thaimakuun semmoista riisivelliä missä on possun jauhelihaisia sattumia, ihan ok mössöä jos siihen laittaa mausteita chilin ja soijan muodossa. Tarjolla voi vielä olla myös paistettua riisiä sekalaisten sattumien kera ja/tai paistettua nuudelia sattumilla. Länsimainen aamiainen on käytännössä semmoisia kuminakkeja, paahtoleipiä jotka pitää itse paahtaa, marmeladeja, että voita niiden päälle laitettavaksi. Juustoa en ole vielä ikinä nähnyt hotlan aamiaisella, joskus semmosta todellista 'keittokinkkua' on kyllä näkynyt, eli kinkkusiivuja semmoisessa nesteessä lillumassa, jätin väliin, en maistanut. :D

Hyvällä tai pahalla tuurilla mausta riippuen siinä voi vielä olla tarjolla paistettuja kananmunia tai muuta pikkusuolasta ja ehkä semmonen kuiva, hieman mauton muffinssi tai vastaava. Kerran oli myös jossain hotellissa tarjolla muroja, mutta niitä sai vain yhden paketin (ehkä joku 25 grammaa) per asiakas, ehkä thaikut olisivat vieneet niitä muuten kotiin. :D

Varmasti jossain hotelleissa on ihan hyvääkin ruokaa ns. aamiaisena joka kuuluu huonevuokran piiriin, mutta kyllä käytännössä tulee aina tilattua jotain listalta ja mikä vieläkin yleisempää, lähtee kaupungille syömään.
jerrysalminen
Viestit: 16
Liittynyt: 2.1.2007 21:07

Viesti Kirjoittaja jerrysalminen »

Mites tuo katan alue muuten?

lähinnä kiinnostaa tuo liikkumisen hinta patongin suuntaan, kun osa porukoista siellä, ja myös ostosten valikoimat ja hintataso, rannan ja ostoskeskusten suhteen.
Vastaa Viestiin