Pika ostokset bangkokissa

Kuinka selviytyä ensimmäisestä retkestä Thaimaahan ja myös sen jälkeisestä elämästä Suomessa? Vastauksia kysymyksiin, vinkkejä, tapaetikettiä sekä mukavaa jutustelua. Tätä aluetta voivat lukea kaikki, kirjoittaminen vaatii rekisteröitymisen.

Valvojat: Tilac, Modet

J-M
Viestit: 3
Liittynyt: 4.4.2006 8:08

Pika ostokset bangkokissa

Viesti Kirjoittaja J-M »

Ensimmäinen reissu thaimaaseen on edessä :D ja osa matkatavaroista olisi tarkoitus ostaa Bangkokista.
Ongelmana on että mistä?
Saavun bangkokiin lauantaina kello 13.40 ja tarkoitus olisi lähteä samana päivänä junalla chumphoniin (ja siitä koh taolle) kello 19.30.
Joten mistä saisi kaikki tavarat yhdellä kertaa nopeasti (ja edullisesti).

ostoslista: t-paita, shortsit, uikarit, sandaalit, hyttysverkko, riippumatto, snorkkeli, yms.

....ja vielä kysymys matkatavaroista. Pitääkö tavarat(rinkka) mukana ostosreisulla vai viekö säilytykseen asemalle?
Avatar
Flassi
Kiinalainen
Viestit: 4677
Liittynyt: 14.1.2004 14:17
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja Flassi »

Suuntaisin mbk:lle...

riippumattoa ja snorkkelia ehkä joutuu etsimään mutta ainakin snorkkelin luulisi tuolta saavan.

Rinkkaa on vaikea saada kyllä minnekään tuolla.
Avatar
TAS
Viestit: 54
Liittynyt: 11.7.2004 13:42
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja TAS »

Tai sit weekend market,josta ainakin riippumaton itse löysin...
AroKani

Viesti Kirjoittaja AroKani »

ENSIN Pratunamiin , sieltä , jos mistä saa vaatetta päälleen.

Weekend Market samaten hyvä tärppi aika moneen juttuun.

AK
Viimeksi muokannut AroKani, 10.8.2006 14:32. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Huppe
Viestit: 7139
Liittynyt: 19.12.2003 12:46

Viesti Kirjoittaja Huppe »

TAS kirjoitti:Tai sit weekend market,josta ainakin riippumaton itse löysin...
Tuossa ajassa et ehdi löytää Chatuchakista edes sisäänkäyntiä :wink:
Itse menisin MBK:lle.
Nicky
Viestit: 1283
Liittynyt: 16.12.2003 19:17

Viesti Kirjoittaja Nicky »

Hyva jos MBKllakaan ehtii tuossa ajassa kaymaan. Kannattaa huomioida kellon aika - ruuhkat pahimmillaan.

Ensin pakolliset passijonot, laukut hihnalta ja taksin metsastys kentalla.

Kentalta menee taxilla aikaa MBK:lle melkoinen tovi (em ruuhkat!). Sitten viela akkinaisena etsimaan paikkoja hankkia tavarat. MBK:lta viela taksi Hualamphongille vie sekin oman aikansa.

Huh-huh! Vai viela Chatuchakiin :-D

Hanki tavarat Chumponista ja mene klo 14 katamariinilla Taolle.
Huppe
Viestit: 7139
Liittynyt: 19.12.2003 12:46

Viesti Kirjoittaja Huppe »

Pitäs varmaan koputtaa puuta mutta joka reissulla on päässyt passijonosta ohi heittämällä ja keskustaan reilusti alle tunnissa (Siamille).
Mut joo, Nickyltä hyvä kommentti, aika vähän aikaa tuossa on.

Mutta eikös tuo Hualampong (juna-asema) sijaitse kivenheiton matkan päässä Siamilta, eli MBK:lta? Itse kävelisin tuon matkan alle tuntiin kun kartalta katselee...

MBK:lta Pratunam Princess-hotellilta taksi jolla etelään Rama IV -tielle ja siitä onkin suora ja nopsa reitti juna-asemalle.

EDIT: Tässä vielä kartta:
Kuva
Viimeksi muokannut Huppe, 10.8.2006 14:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
epsilon
Viestit: 486
Liittynyt: 22.12.2003 14:05

Viesti Kirjoittaja epsilon »

Metrolla pääsee rautatieasemalle liukkaasti.
Avatar
Flassi
Kiinalainen
Viestit: 4677
Liittynyt: 14.1.2004 14:17
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja Flassi »

mbk läheltä tuktuk/taksi ja jos meinaa tuktuk yli 100b pyytää niin naura paskasesti takas ja kävele muualle... itse arvelisin että oikea hinta tuktukille tuosta mbk sinne asemalle on 50-60b mutta oot niin pirusti turistin näköinen niin voi tehdä tiukkaa.

ei tuossa mitää että vaikka kävelee sinne mutta eriasia löydätkö perille.

siitä kun lentokoneen ovet aukeaa ja jos otat taksin yläkerrasta tulevien ovelta (olikohan kolmaskerros) niin 1h-1.5h olet mbk:lla.

shoppailua ja sitten mbk:lta pois niin jos varman päälle ottaa niin 45min menee kun olet asemalla.(jos et tiedä mistä ottaa taksi ja minne päin taksin pitäisi lähteä, 10-15min menee mbk taksilla jos tiedät mistä napata sen taksin, eli soi kasem sanin läheltä)
Avatar
manum
Viestit: 641
Liittynyt: 27.6.2004 14:37
Viesti:

Viesti Kirjoittaja manum »

MBK:lta skytrainilla ja metrolla juna-asemalle. Helppoa :)
Avatar
Flassi
Kiinalainen
Viestit: 4677
Liittynyt: 14.1.2004 14:17
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja Flassi »

manum kirjoitti:MBK:lta skytrainilla ja metrolla juna-asemalle. Helppoa :)
todellakin vaivan arvoista :D
Avatar
bpacker
RTWer
Viestit: 729
Liittynyt: 25.8.2004 8:56
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja bpacker »

Itse ottaisin Suomesta vanhan T-paidan, vanhat uikkarit yms. ja ostaisin sitten vähän kerrallaan tavaroita matkalta aina kun löytyy.. Ko Taoltakin, jonne olit ilmeisesti menossa, saa kaiken tuon mitä olet listannut. Voi maksaa hieman enemmän ??, mutta toisaalta säästät rahaa taksimaksuissa, ei tarvitse kanniskella rinkkaa ympäri Bangkokia ja pääset ensikertalaisena nauttimaan Bangkokin tunnelmasta ilman juoksentelua ympäriinsä.

Ainakin nuo snorkkeliostokset jättäisin sinne Ko Taolle, ja ostaisin ne jostain sukelluskeskuksesta. MBK:lla tuskin onkaan ?? kovin paljon snorkkelikauppoja.
Huppe
Viestit: 7139
Liittynyt: 19.12.2003 12:46

Viesti Kirjoittaja Huppe »

bpacker kirjoitti: Ainakin nuo snorkkeliostokset jättäisin sinne Ko Taolle, ja ostaisin ne jostain sukelluskeskuksesta. MBK:lla tuskin onkaan ?? kovin paljon snorkkelikauppoja.
Sama homma, ja sitten jos jostain löydät 120 batilla snorkkelisetin niin se onkin sitten sitä "Made In Thailand" -laatua ja joutuu ostamaan uuden setin Ko Taolta :-D

Tässä muuten hyvä kartta jossa rautatieasema, mrta (metro) ja bts ("ilmajuna")
http://www.bts.co.th/en/map.asp
Viimeksi muokannut Huppe, 10.8.2006 16:00. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Flassi
Kiinalainen
Viestit: 4677
Liittynyt: 14.1.2004 14:17
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja Flassi »

bpacker kirjoitti:Itse ottaisin Suomesta vanhan T-paidan, vanhat uikkarit yms. ja ostaisin sitten vähän kerrallaan tavaroita matkalta aina kun löytyy.. Ko Taoltakin, jonne olit ilmeisesti menossa, saa kaiken tuon mitä olet listannut. Voi maksaa hieman enemmän ??, mutta toisaalta säästät rahaa taksimaksuissa, ei tarvitse kanniskella rinkkaa ympäri Bangkokia ja pääset ensikertalaisena nauttimaan Bangkokin tunnelmasta ilman juoksentelua ympäriinsä.

Ainakin nuo snorkkeliostokset jättäisin sinne Ko Taolle, ja ostaisin ne jostain sukelluskeskuksesta. MBK:lla tuskin onkaan ?? kovin paljon snorkkelikauppoja.
ei hassumpi ehdotus, säästää kyllä vaivaa.
J-M
Viestit: 3
Liittynyt: 4.4.2006 8:08

kiitos!

Viesti Kirjoittaja J-M »

Kiitos kaikille nopeista vastauksista. Taidan käydä mbk:lla ja ostaa mitä löytyy. Ja loput sieltä missä vastaan tulee.
Avatar
BangkokBoy
Up to you
Viestit: 2762
Liittynyt: 17.12.2003 6:58
Paikkakunta: Nonthaburi

Viesti Kirjoittaja BangkokBoy »

Se lienee järkevintä, J-M.

Lisäisin tähän nyt vielä MBK:lta rautatieasemalle (Hualamphong) siirtymisestä sen, että se tosiaan kannattaa tehdä taksilla. Tässä ketjussa kun on esim. Huppe puhunut kävelemisestä ja manum metrosta, varmaankin huumorilla, mutta ettei jäisi epäselväksi... MBK on hyvinkin lähellä rautatieasemaa, taksilla 5-30min liikenteestä riippuen. Ja tuo aseman nimi eli Hualamphong on syytä muistaa ja sanoa taksikuskille, railway station tai train station ei todennäköisesti paljoa aukene heille.
Avatar
DelArco
นอกรีต
Viestit: 6727
Liittynyt: 21.2.2004 21:26
Paikkakunta: Vähän Tampereesta ylöspäin, jossain metsän keskellä.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja DelArco »

Huppe kirjoitti:EDIT: Tässä vielä kartta:
OT: Miten hitossa te löydätte nuo paikat???
Onko softassa joku näppärä hakutoiminto, jota en ole hokannut, vai onko teillä erinomaisen hyvä lintuperspektiivi hahmotus tjs.?
:shock:
Huppe
Viestit: 7139
Liittynyt: 19.12.2003 12:46

Viesti Kirjoittaja Huppe »

DelArco kirjoitti:
Huppe kirjoitti:EDIT: Tässä vielä kartta:
OT: Miten hitossa te löydätte nuo paikat???
Onko softassa joku näppärä hakutoiminto, jota en ole hokannut, vai onko teillä erinomaisen hyvä lintuperspektiivi hahmotus tjs.?
:shock:
No noita karttoja on tullut katseltua aika paljon :-D
Sitten kun kävellen etenee päivisin niin hahmottaa paremmin paikat kuin taksissa kännissä yö-aikaan :wink: Varsinkin tuossa Siamilla on tullut pyörittyä.

Tuon aseman löysin itse asiassa niin että muistelin sen olevan "lähellä" ja tsekkasin paperikartasta mestat ja GoogleEarthissa oli valmiiksi aiemmin etsitty MBK Placemark, ei ollut hankala löytää noita kiskoja. Ei hajuakaan onko jotain valmista Placemark-listaa jossain, varmaan onkin mutta olen rastittanut itselleni vain kiinnostavat paikat :D
Avatar
lauri
Viestit: 2996
Liittynyt: 15.12.2003 13:21
Paikkakunta: Jossain muualla

Viesti Kirjoittaja lauri »

J-M, onko teillä junaliput jo hankittuina kun Bangkokiin tulette? Jos olette ne Thaimaan rautateiltä tilanneet, kannattaa muistaa, että ne on noudettava viimeistään tuntia ennen junan lähtöä. Jos taas lippuja ei ole, kehottaisin suuntaamaan suoraan kentältä juna-asemalle.

Saattaa toki kannattaa molemmissa tapauksissa, Hualamphongilla on tavarasäilytys jne. Eli ensin lippu ja kamat narikkaan, sitten shoppailemaan jos aikaa jää. :lol:
Skål, kosmonauter!
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

AroKani kirjoitti:ENSIN Pratunamiin , sieltä , jos mistä saa vaatetta päälleen.
Tässä muutama kuva Pratunamista, löydätte paremmin perille :wink:

Kuvat:
Lasse's Paradise
http://www.saunalahti.fi/lassek1/

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
Avatar
jiixx
Banglaroad Spiderman
Viestit: 271
Liittynyt: 1.12.2004 15:37
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jiixx »

Lasse kirjoitti:
AroKani kirjoitti:ENSIN Pratunamiin , sieltä , jos mistä saa vaatetta päälleen.
Tässä muutama kuva Pratunamista, löydätte paremmin perille :wink:

Kuvat:
Lasse's Paradise
http://www.saunalahti.fi/lassek1/
Miten tonne pratunamiin pääsee kätevimmin Nana-Hotellilta?
Avatar
menthol
nuorisojoukot.net
Viestit: 1164
Liittynyt: 11.3.2004 18:26
Paikkakunta: Lappee

Viesti Kirjoittaja menthol »

jiixx kirjoitti:
Miten tonne pratunamiin pääsee kätevimmin Nana-Hotellilta?
Nana-hotellilta opas mukaan ja matkaan.Kätevintä :roll:
Tunteet ne on leidarillakin!
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

jiixx kirjoitti: Miten tonne pratunamiin pääsee kätevimmin Nana-Hotellilta?
Taxi meetterillä tai sky trainilla Chit Lomiin ja Chit Lomista oikealle kinttaalle kohti Pratunamia. Pratunam tulee vastaan pienen klongin jälkeen, Pratunam Center ostoskeskus oikella puolella ja Pratunam "ostoshelvetti" vasemmalla puolella.

Tämän kyltin kun löydät Paratunam Centeriä vastapäätä niin Pratunam "ostoshelvetti" alkaa siitä, kompassi mukaan :-D

Myös Bayoke2 hotellin edestä pääsee sisälle suoraan Pratunamin "ostoshelvettiin" kuten myös Platinum ostoskeskusta vastapäätä.

Kuva
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
Avatar
jugi
Viestit: 5430
Liittynyt: 21.4.2005 23:45
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jugi »

Taksit ei muistaakseni kovin mielellään tonne Pratunamiin aja, varsinkaan mittari päällä, joten muutamalta eri taksilta voi joutua kysymään suostuuko sinne menemään.
Avatar
Lasse
Pohjois-Thaimaan ajajat
Viestit: 33746
Liittynyt: 15.12.2003 11:22
Paikkakunta: Naantali / Khon Kaen
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Kyllä me päästiin taksilla joka kerta tonne Nanalta, takaisin päin tuotti vaikeuksia.
FACEBOOK RYHMIÄ --> Pohjois-Thaimaan ajajat, Khon Kaenin seudun Suomalaiset.
Vastaa Viestiin